Joi, 25 iunie 2026, capela Seminarului mare diecezan a fost martora unei celebrări pline de emoție, speranță și recunoștință: cei șase neo-prezbiteri care, timp de șapte ani, s-au format în cadrul Institutului au celebrat prima lor Sfântă Liturghie, la o zi după hirotonirea lor întru Preoție. Evenimentul a adunat întreaga comunitate seminarială – seminariști, formatori, profesori, oaspeți din afară – într-o comuniune de rugăciune și mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru darul sfintei Preoții.
Sfânta Liturghie a fost prezidată de părintele Dominic Brandiu, originar din Parohia „Sfântul Gheorghe”, Lilieci. Alături de el, la altar, au concelebrat pr. Iosif-Eduard Budău (din Parohia „Naşterea Sfintei Fecioare Maria”, Valea Seacă), pr. Laurenţiu Diac (din Parohia „Înălţarea Sfintei Cruci”, Bacău), pr. Ioachim Doboş (din Parohia „Adormirea Maicii Domnului”, Horgeşti), pr. Alexandru Mârţ și pr. Daniel Mîrţ (ambii din Parohia „Adormirea Maicii Domnului”, Pildeşti) – toți formați în Seminarul din Iași și hirotoniți pentru Dieceza de Iași. La celebrare a fost prezent și colegul lor, diaconul Anton Gal, care va fi hirotonit sâmbătă, 27 iunie, la București, de către ÎPS Aurel Percă.
Un moment deosebit al celebrării l-a constituit omilia, rostită de pr. Iosif-Eduard Budău, care a meditat asupra evangheliei zilei: parabola casei zidite pe stâncă și pe nisip (Mt 7,21-29). Pr. Iosif, printre altele, a subliniat importanța construirii vieții și a slujirii preoțești pe temelia solidă a credinței, a rugăciunii și a unei relații autentice cu Cristos.
Emoționantă a fost mulțumirea de la final, rostită de pr. Laurențiu Diac în numele tuturor noilor prezbiteri. În primul rând, acesta i-a mulțumit părintelui rector Ștefan Lupu, pentru grija, înțelepciunea și exemplul oferit pe parcursul anilor de formare, subliniind rolul esențial pe care l-a avut în creșterea lor spirituală și umană. Apoi, pr. Laurențiu a adus laudă lui Dumnezeu pentru darul Preoției și a transmis recunoștința sa tuturor celor care, adesea în tăcere și discreție, au contribuit la formarea lor: muncitorilor din cadrul Seminarului, doamnelor de la călcătorie, bucătărie și curățenie, seminariștilor mai mici, profesorilor, formatorilor, precum și preoților spirituali.
La finalul celebrării, noii prezbiteri au împărțit binecuvântarea specială de preot nou sfințit. Ziua de 25 iunie 2026 va rămâne, cu siguranță, o bornă de neuitat în drumul lor, dar și o invitație pentru întreaga comunitate la recunoștință și rugăciune pentru rodnicie în slujirea lor. Dumnezeu să-i binecuvânteze și să le dea harul de a construi mereu pe stânca credinței!
Ciobanu Ionuț-Cosmin, anul VI


























