Categorii

PS. Aurel Percă

perca-aurel   S-a născut la 15 august 1951 în Săbăoani – Neamţ. A absolvit Institutul Teologic din Iaşi în anul 1979, fiind hirotonit preot pe data de 29 iunie 1979. A activat ca vicar la Bacău (1 august 1979 – 30 octombrie 1980). A urmat studii postuniversitare în Teologie Morală şi Teologie Orientală la Roma (octombrie 1980 – septembrie 1985), unde a obţinut licenţa în teologie orientală şi în teologie morală. La întoarcerea în ţară a fost numit profesor de teologie morală la Institutul Teologic din Iaşi şi cancellarius la Ordinariatul din Iaşi (1985 – 1989), rector la Institutul Teologic din Iaşi (1989-1994), vicar general al Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi (1994 – 1999). Papa Ioan Paul al II-lea l-a numit episcop titular de Mauriana şi episcop auxiliar al Episcopiei de Iaşi, fiind consacrat episcop la 8 decembrie 1999.

   Contact: tel. 0232/212188; 0744/596762; fax 0232/212006; e-mail: ercis[at]mail.dntis.ro

Ne spui părerea ta?

You must be logged in to post a comment.