Categorii

Adio cardinalului Bernard Panafieu, arhiepiscop de Marsilia

A decedat aseară, la 86 de ani, cardinalul Bernard Panafieu, arhiepiscop emerit de Marsilia. Într-un mesaj de condoleanţe adresat succesorului, arhiepiscopul George Pontier, papa exprimă „durerea” sa pentru moartea cardinalului, dintotdeauna „atent la situaţiile de precaritate şi la diversitatea populaţiei din dieceza sa”. El, afirmă Francisc, „a adus o contribuţie eminentă la dialogul dintre culturi şi dintre religii, favorizând astfel o coexistenţă posibilă între toţi”.

Născut la Châtellerault la 26 ianuarie 1931, Panafieu s-a format în Seminariile mari din Albi şi din Issy-les-Moulineaux, la 22 aprilie 1956 a fost hirotonit preot pentru dieceza de Albi.

În decursul anilor a desfăşurat următoarele funcţii: vicar la Sain-Sauveur din Mazamet, capelan al liceului La Pérouse din Albi (1962), capelan al parohiei universitare şi responsabil al capelaniei de la Instruirea Publică, capelan al studenţilor la Toulouse (1976-1970), paroh-decan de Brassac (1971-1974) şi secretar general al consiliului prezbiteral din Albi (1973-1974).

A fost numit episcop la 18 aprilie 1974 şi a primit hirotonirea episcopală la 9 iunie 1974. Din 1974 până în 1978 a primit funcţia de auxiliar pentru dieceza de Annecy cu episcopul Jean Sauvage. La 30 septembrie 1978, a fost promovat la sediul arhiepiscopal de Aix-en-Provence, funcţie pe care a desfăşurat-o până în 1994.

În august acelaşi an a fost numit arhiepiscop coadiutor de Marsilia, devenind apoi arhiepiscop ordinar anul următor, la 22 aprilie 1995. Şi-a dat demisia pentru limită de vârstă la 12 mai 2006; i-a urmat monseniorul Georges Paul Pontier.

A fost membru al Consiliului permanent al Conferinţei Episcopale Franceze din 1980 până în 1986 şi membru al Comitetului Misiunii din Franţa. A prezidat Comisia episcopală pentru lumea şcolară şi universitară din 1986 până în 1992.

Ioan Paul al II-lea i-a conferit demnitatea de cardinal în consistoriul din  21 octombrie 2003 cu titlul „San Gregorio Barbarigo alle Tre Fontane”. La 26 ianuarie 2011, în ziua împlinirii vârstei de optzeci de ani, a devenit cardinal non-lector pierzând astfel posibilitatea de a participa la următorul conclav.

Cardinalul Panafieu a fost preşedinte al Comitetului episcopal pentru raporturile interreligioase şi noile curente religioase, preşedinte al Secretariatului pentru raporturile religioase cu islamul şi membru al Comisiei episcopale pentru misiunea universală a Bisericii.

A murit în timp ce se afla la Carpentras, localitate franceză în regiunea Provenza-Alpi-Costa Azzurra.

(După Vatican Insider, 13 noiembrie 2017)

Traducere de pr. dr. Mihai Pătrașcu

Ne spui părerea ta?

You must be logged in to post a comment.